Jak wybrać bramę wjazdową?
Brama wjazdowa, bez względu na to czy montowana do nowo wybudowanego domu, czy tez wymieniana po wielu latach użytkowania swojej poprzedniczki, powinna być wybrana rozsądnie i warto przed jej zamówieniem przemyśleć kilka istotnych kwestii. Z bramy wjazdowej korzystamy często, a dokonanie złego wyboru będzie rzutowało na komfort jej użytkowania przez wiele lat. Dlatego przed dokonaniem ostatecznej decyzji trzeba zastanowić się, jak wybrać bramę wjazdową.
Niska cena=niska jakość
Dobra brama wjazdowa powinna powstać z odpowiedniej wielkości profili stalowych, które w umiejętny sposób są ze sobą zespawane, kolejno estetycznie szlifowane, a na końcu pomalowanie proszkowo na wybrany kolor. To oczywiście skrótowo przedstawiony proces powstawania bramy, ale, aby brama działała bezawaryjnie przez wiele lat, potrzebna jest jakość na każdym etapie jej produkcji.
Jeśli zostaną użyte złe komponenty, kupujący bardzo szybko przekona się o jakości swojego wyboru. Brama to element zewnętrzny, który niechętnie wymieniamy, a jej awaryjność może być kłopotliwa. Brama to inwestycja i tak powinniśmy ten zakup traktować. Dobra stal, elementy dodatkowe wysokiej klasy takie jak zawiasy czy zamki, prawidłowe zespawanie i ocynkowanie sprawią, że brama nie będzie rdzewieć, skrzypieć, a jej żywotność będzie bardzo długa. Każda oszczędność spowoduje, że nasza brama może w przyszłości być powodem zmartwień.
Najlepszy typ bramy
Na grupach i forach budowlanych można spotkać opinie, że jeśli brama wjazdowa to tylko przesuwna, a każda inna to przeżytek i kłopot w przyszłości. Jako producent bram skrzydłowych i przesuwnych musimy powiedzieć, że to jaki rodzaj bramy wybierzesz, zależy często, nie od twoich preferencji, ale od warunków panujących na działce.
Jakie opcje są dostępne? Poniżej postaramy się przedstawić wszystkie możliwe sytuacje na działce i dostępne rozwiązania:
- w linii ogrodzenia nie ma miejsca na skrzydło bramy i przeciwwagę, a odległość pomiędzy ogrodzeniem a domem jest duża – postaw na bramę skrzydłową. Tradycyjnie montuje się dwa skrzydła, ale wykonywaliśmy również bramy jednoskrzydłowe. Wygląd bramy dla producenta nie ma znaczenia. Wykonamy taką, jaką zaprojektujesz;
- w linii ogrodzenia nie ma miejsca na skrzydło bramy i przeciwwagę, a odległość pomiędzy ogrodzeniem a domem jest niewielka – to sytuacja typowa dla domów miejskich z ograniczoną wielkością działki. Zazwyczaj w takich sytuacjach nie ma bramy wjazdowej, ale jeśli zachodzi konieczność jej montażu, to polecamy nasze > bramy harmonijkowe <. Jej składane skrzydła usprawniają otwieranie oraz użytkowanie przestrzeni podwórka;
- w linii ogrodzenia jest miejsce tylko na skrzydło bramy, ale bez przeciwwagi – możesz rozważyć albo bramę skrzydłową, albo bramę przesuwną bez przeciwwagi, która sunie na rolkach i prowadnicy zamontowanej w podłożu. Wadą tego ostatniego rozwiązania jest możliwość blokowania przez piasek w lecie oraz liście i śnieg w okresie jesienno-zimowym toru jazdy bramy;
- w linii ogrodzenia jest wystarczająco miejsca na zamontowanie dowolnej wielkości bramę – wybierz bramę przesuwną dodatkowo wyposażoną w napęd dla łatwiejszego otwierania i zamykania;
- wzdłuż linii ogrodzenia jest miejsce na skrzydło bramy, ale tylko z jednej strony – wykonaliśmy już bramę, która była połączeniem dwóch systemów – bramy skrzydłowej i przesuwnej. Takie rozwiązanie zazwyczaj dedykowane klientom przemysłowym, jest również dostępne dla klientów indywidualnych;
- pochyły podjazd, w którym spadek jest w kierunku drogi – zgodnie z polskimi przepisami nie można zamontować bramy otwierającej się w kierunku drogi publicznej. Warto pamiętać również, że brama wjazdowa powinna być tak usytuowana, aby wjazd i wyjazd odbywał się w sposób bezpieczny i możliwie niekolidujący z ruchem pieszych i samochodów. Jeśli teren od domu do bramy jest pochyły, to proponujemy nasze rozwiązanie, czyli bramę na pochyły podjazd. Skrzydło w momencie otwierania delikatnie unosi się na zawiasach ponad podjazd. Ta opcja jest dostępna również z pełną automatyką;
- w ogóle nie ma miejsca ani wzdłuż ogrodzenia, ani pomiędzy domem a bramą – w takiej sytuacji polecamy bramę unoszącą się do góry. Mina sąsiadów obserwujących sekwencję otwierania i zamykania bezcenna.
Nieprawidłowy wymiar bramy
Budując dom warto zastanowić się już na wczesnym etapie o odpowiednim miejscu dla bramy wjazdowej. Koniecznie trzeba wiedzieć, że brama, aby wygodnie można było z niej korzystać, powinna mieć przynajmniej 2,5 szerokości. Im szersza tym wjazd na posesję będzie wygodniejszy. Dodatkowo po otwarciu skrzydeł na podjeździe dobrze jest zostawić sobie miejsce do ewentualnego manewrowania samochodem, a nawet swobodnej komunikacji. Kolejnym aspektem jest zjazd z drogi publicznej. Jeśli przestrzeń na to pozwala, a dom znajduje się przy ruchliwej drodze, można zastanowić się nad cofnięciem samej bramy w stosunku do drogi. Taki manewr pozwoli na bezpieczny wjazd i nietarasowanie samochodem drogi.
Niewłaściwy wymiar bramy może być również problemem, jeśli zamawiamy bramę u producenta, a samodzielnie dokonujemy pomiarów światła wjazdu. Często bład na tym etapie, może mieć kosztowne skutki przy montażu.
Brak usprawnień podnoszących komfort korzystania z bramy
Zamawiając bramę bezpośredni u producenta warto rozważyć jej montaż wraz z napędem, który uprzyjemni korzystanie z niej. Prawidłowo wykonana brama powinna lekko i bez większych problemów być przesuwana na rolkach lub otwierana, ale brak konieczności wysiadania i otwierania lub zamykania bramy, z pewnością docenią zwłaszcza współpasażerowie, którzy zazwyczaj pełnią funkcję otwierającego bramę.
Estetyka wykonania
Dla niektórych solidność bramy będzie najlepszym kryterium wyboru. Inni zwrócą baczną uwagę na estetykę wykonania połączeń, co przełoży się na elegancki wygląd bramy. A jeszcze inni oczekują nowinek technologicznych od bramy i pełnej jej automatyzacji. Na szczęście dla naszych klientów w naszych bramach znajdą oni wszystko. Stosowana przez nas stal oraz jej parametry są dobierane tak, aby bramy mogły służyć lata. Jakość spawania i wygląd bram to również nasze oczko w głowie. Wiemy, że dobrze wykonana praca przekłada się na żywotność naszych produktów, a tym samym są one naszą reklamą. Nowinki technologiczne to również nic nadzwyczajnego. Bez względu na to, czy wymagasz automatyki do zadań specjalnych, pracującej bezawaryjnie w kurzu i pyle, czy marzy ci się brama z napędem współpracującym z twoim inteligentnym domem, w Rakstal znajdziesz partnera do rozmowy.
Brama wjazdowa do domu ma za zadanie strzec dostępu nieproszonym gościom do posesji. To jest jej pierwsze zadanie. Sama brama może posiadać szereg innych funkcji, a duża oferta rynku pozwala wybrać bramę wjazdową estetyczną, która, poza zapewnianiem bezpieczeństwa, będzie jednocześnie pełniła funkcję dekoracyjną. Dopasowanie wyglądu bramy do ogólnego wyglądu domu nie jest problematyczne, a nawet coraz częściej spotykane u zamawiających. Estetyka i niezawodność to dwie cechy bram, które spotkacie w naszych realizacjach.